środa, 2 października 2019

Domowe sposoby na przeziębienie


Kiedy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia najlepiej działać szybko. Nie musimy od razu sięgać po garść farmaceutyków czy też wizyty u lekarza. Sprawdzone, domowe sposoby mogą nam pomóc w zwalczeniu dolegliwości zanim choroba rozwinie się na dobre. W tym poście przedstawimy Wam kilka domowych sposobów na zwalczenie przeziębienia.
Domowe sposoby na przeziębienie, nie tylko pomogą odetkać nos, złagodzić kaszel i inne objawy towarzyszące przy przeziębieniu, ale także działają przeciwbólowo, dzięki czemu szybciej będziemy mogli wrócić do normalnego trybu życia.


Kaszel

Na kaszel bardzo skutecznym sposobem jest syrop z cebuli. Nasze babcie właśnie takim syropem leczyły kaszel oraz ból gardła. Dodatkowo oczyszcza on drogi oddechowe. Wystarczy posiekać w drobną kostkę cebulę, dodać od trzech do pięciu łyżek miodu i odstawić na kilka godzin. Taki syrop należy przyjmować trzy razy dziennie po jednej łyżce.
Kolejnym sposobem są inhalacje. Do tego sposobu wystarczy nam garnek oraz ręcznik. Do garnka wlewamy gorącą wodę oraz dodajemy wedle uznania takie zioła jak - miętę, rozmaryn, majeranek, lawendę. Inhalacja nawilży drogi oddechowe - mokre i gorące powietrze ułatwi nam leczenie kaszlu oraz pomoże nawilżyć śluzówkę nosa gdy jest ona wysuszona. Ważne jest aby nie przesadzić z inhalacjami, ponieważ w warunkach nadmiernej wilgotności szybciej mnożą się bakterie i roztocza.
Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Na rynku dostępne są urządzenia do nawilżania powietrza. Możemy także nawilżyć powietrze za pomocą zwilżonego ręcznika, który przed snem kładziemy na grzejnik.
 



Gardło

Okłady z liści kapusty wpływają łagodząco na stany zapalne. Należy zanurzyć liście kapusty w gorącej wodzie na około 5 minut. Po wyciągnięciu rozbijamy je tłuczkiem, okładamy nimi szyję oraz owijamy szalikiem. Okład taki zostawiamy na około 15 minut. Kapusta zawiera w swym składzie związki siarki oraz sól potasową, które wpływają łagodząco na stany zapalne. Pomocnym sposobem w leczeniu bólu gardła jest wspomniana w sposobach na kaszel inhalacja oraz syrop z cebuli.
Kolejnym sposobem jest płukanka z ziół lub soli. Do ciepłej wody dodajemy szałwię, miętę i tymianek. Taka mieszanka złagodzi ból gardła. Innym wariantem jest płukanka z soli i ciepłej wody, działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz daje chwilową ulgę w bólu.



Katar 

Skutecznym sposobem na katar jest chrzan. Wykazuje on właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Można wdychać opary świeżo startego chrzanu lub zjeść niewielką ilość - duża ilość chrzanu może podrażnić układ trawienny. Chrzan udrażnia nos oraz pomaga w usunięciu wydzieliny. Podczas kataru należy pić dużo płynów. Do potraw można dodać także czosnek - ma on silne działanie antybakteryjne. Warto pamiętać także o regularnym wydmuchiwaniu zalegającej wydzieliny, dzięki temu ograniczymy rozprzestrzenianie się bakterii. W walce z katarem może pomóc nam witamina C oraz wapń. Pomogą one w wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Inhalacje również pomogą nam w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny.




Gorączka

W walce z gorączką, która często towarzyszy przeziębieniom możemy zastosować herbaty na bazie ziół. Pomocnymi ziołami w walce z gorączką są: lipa, czarny bez, dzika róża, mięta oraz maliny. Te napary pobudzają gruczoły potowe, skutkiem tego jest obniżenie temperatury ciała i usunięcie szkodliwych substancji wraz z potem.
Do herbat należy dodawać miodu, cytryny lub soku z malin. Dzięki tym składnikom złagodzimy objawy przeziębienia. Miód osadza się na błonach śluzowych i zapobiega namnażaniu bakterii. Sok z malin ma działanie rozgrzewające i antyseptyczne. Pomocne mogą się okazać także zimne okłady na czoło i kark. Wystarczy położyć mokry ręcznik lub woreczek z lodem na skórę. Należy je zmieniać co 10 minut do momentu obniżenia temperatury ciała.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz