Powszechnie przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała dla osoby dorosłej to 36,6°C. Istnieje wiele sposobów mierzenia temperatury ciała, najpowszechniejszym jest mierzenie temperatury pod pachą, wtedy termometr wskazuje jako prawidłową temperaturę ciała 36,6°C. W ustach prawidłowa temperatura może zawierać się w granicach 36,6°C - 37,0°C. Za podwyższoną temperaturę ciała czyli tzw. gorączkę, uważa się stan w którym ciepłota ciała wynosi więcej niż 38,0°C. Temperatura 37,1°C - 38,0°C to tzw. stany podgorączkowe.
Przyczyny gorączki:
Gorączka to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Wskazuje ona na możliwość zaatakowania naszego organizmu przez czynniki zakaźne - bakterie, wirusy. Gorączka występuję także w stanach zapalnych i możę mieć podłoże: alergiczne lub autoimmunizacyjne.Podczas gorączki możemy zauważyć takie objawy jak: gęsia skórka, drżenie mięśni, kurczenie naczyń krwionośnych, bladość.
Co zrobić gdy mamy gorączkę?
W zależności od okoliczności powstawania gorączki oraz szybkości narastania temperatury należy ocenić, czy wprowadzić substancje zbijające temperaturę. Krótkotrwały wzrost ciepłoty ciała nie jest powodem do niepokoju. Gdy gorączka jest niewysoka i nie ma innych objawów oraz stan chorego jest dobry, można rozważyć pozostanie w domu. Przyczyną takiej postaci gorączki najprawdopodobniej jest infekcja wirusowa. W takiej sytuacji aby zmniejszyć dolegliwość objawów można zażyć leki dostępne bez recepty posiadające w swoim składzie takie substancje jak: paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Zazwyczaj gorączka infekcyjna trwa od 4-6 dni, w tym czasie należy odpoczywać w łóżku. Jeśli gorączka i towarzyszące objawy nie zmniejszają sie należy udać się do lekarza.
Do lekarza należy się udać gdy wraz z gorączką zaobserwujemy takie objawy jak:
- silny ból głowy,
- zaburzenia świadomości,
- duszność,
- kaszel,
- nudności,
- wymioty,
- krwiste zabarwienie moczu,
- wysypka,
- ból w klatce piersiowej.